|
Poznajemy słownik ortograficzny
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 8011 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Książka staje się dla dziecka mniej atrakcyjna niż telewizor czy wideo, chociaż to właśnie ona kształci uczucia i pobudza wyobraźnię, uwrażliwia na dobro i zło, przyczynia się do kształcenia charakteru i aktywnej postawy wobec otaczającej nas rzeczywistości
Scenariusz zajęć w klasie III
Temat: Poznajemy słownik ortograficzny.
Cele ogólne:
- Zapoznanie uczniów z budowa słownika ortograficznego.
- Przygotowanie uczniów do poprawnego posługiwania się słownikiem ortograficznym.
Cele operacyjne: Uczeń:
- Poznaje budowę i układ słownika ortograficznego,
- Umie znaleźć odpowiednie hasło w słowniku,
- Potrafi wyjaśnić rolę słownika we własnej pracy,
- Zapamiętuje sposób ułożenia wyrazów w słowniku.
Postawy: uczeń umie zachować się zgodnie z zasadami pracy w grupie.
Metody: pogadanka, pokaz, obserwacje, działalność praktyczna.
Organizacja pracy : indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Przebieg zajęć.
Powitanie uczniów.
Podział dzieci na 4 grupy.
Przydział funkcji dla poszczególnych osób tworzących grupy:
- Zegarmistrz - kontroluje czas pracy zespołu.
- Sekretarz – notuje efekty pracy zespołu.
- Lider grupy – rozdziela zadania
- Prezenter – relacjonuje wyniki pracy grypy
- Kurier – przynosi i odnosi wyniki pracy w grupie Przypomnienie wiadomości o budowie książki, katalogu alfabetycznym w formie wykreślanki.(hasło: słownik)
Podanie tematu lekcji Ćwiczenia utrwalające znajomość alfabetu
- Każdy uczeń pisze swoje imię na karteczce i przykleja na karton w kolejności alfabetycznej w obrębie grupy.
- Każdy uczestnik wymienia wyrazy na kolejną literę alfabetu (w grupach)
Wyjaśnienie pojęcia słownik i słownik ortograficzny i zapisanie definicji na tablicy.
Omówienie budowy słownika ortograficznego.
Ćwiczenia w szukaniu haseł w słowniku ortograficznym
Balony: Przedstawiciele grupy przekłuwają wybrane balony, losując w ten sposób zadania dla grupy.
Rozwiąż rebus. Sprawdź w słowniku jego pisownię.
- I grupa – kochamy podróże
- II grupa – wróżka Róża
- III grupa – odważny żołnierz
- IV grupa – podróżny dyliżans
Układanie nazwisk w kolejności alfabetycznej w obrębie grup.
Uzupełnianie tabelki Wpisz znane się części mowy zaczynające się na litery (alfabetycznie drugie litery)
rzeczownik |
czasownik |
przymiotnik |
przysłówek |
|
|
|
| I grupa – ż II grupa – rz III grupa – h IV grupa – ch
Wypisz ze słownika: I grupa – po 3 wyrazy z ,,ó” II grupa – po 3 wyrazy z ,,u” III grupa – po 3 wyrazy z ,,ch” IV grupa – po 3 wyrazy z ,,h” Alfabetycznie słówka Na polecenie n-la uczniowie ustawiają się w kręgu i powtarzają alfabet wymieniając kolejno wyrazy zaczynające się następującymi po sobie literami alfabetu, np. arbuz, bocian...
Przypomnienie i uporządkowanie wiadomości z lekcji (pytania do uczniów)
Podsumowanie zajęć
Ułożenie zdania z rozsypanki wyrazowej: Wiem, że słownik ortograficzny to zbiór wyrazów ułożonych w kolejności alfabetycznej.
Ewaluacja Dokończ zdanie.
Dzisiejsze zajęcia były:................................................................... .
Uczniowie na karteczkach przygotowanych przez n-la kończą zdanie i rysują swój nastrój po zajęciach w formie buźki.
Podziękowanie uczniom za wspólną pracę, uporządkowanie sali. opracowanie: Maria Okuniewska |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|